Regaib Kandili Ne Zaman?

regaipRegaib Kandili Ne Zaman?

 

Regaip kandili ne zaman? Regaip kandilinde neler yapılır?

Müslümanların bağışlanmaları için, en önemli zamanlardan olan Üç Aylar 30 Nisan 2014 Çarşamba günü başlayacak. Receb ayı içerindeki ilk Cuma gecesine Regaib gecesi (Regaib kandili) denilmektedir. Bu yıl 01 Mayıs 2014 Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Regaib gecesidir. Kandil gecelerinde yapılan ibadetlere, diğer günlerde yapılan ibadetlerden daha çok sevap verilir. Tam anlamıyla af ve bağışlanma isteme zamanıdır. Tüm kandil gecelerinde olduğu gibi Regaib kandilinde de gücümüz yetiyorsa gündüzü oruçla geçilmeliyiz. Ayrıca Recab ayı içerinde oruç tutmak çok sevaptır.

hadis-i şerif meali:

Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. (Gunye)

Bu geceye özel bir namaz yoktur. Kaza ve nafile namazları kılınmalıdır. Kur’an-ı Kerim okunmalı ve dinlenilmelidir. Çokça tövbe istiğfar edilmeli günahlardan af dilenilmelidir. Sadaka verilmelidir. Özellikle şu da unutulmamalıdır ki mübarek gün ve gecelere hürmet etmeyenlere daha çok günah yazılır. Yapılan ibadetlere misli misli sevap verildiği gibi bu gecede işlenen günahlar misli misli yazılır.

 

hadis-i şerif meali:

Receb’in ilk cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz Duâlarını kabul eder Yalnız, 7(yedi) kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan [Bu günahlardan vazgeçmedikçe, duaları kabul olmaz> [Saadet-i Ebediyye>

 

Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi. (İbn-i Asâkir)

 

Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)

Özelikle aile büyükleri olmak üzere akraba, arkadaş ve komşular tebrik edilmelidir. Eski alışkanlıklardan olan kandil günlerinde komşulara börek çörek tarzı şeyler pişirerek dağıtılmalıdır.

 

kandiliniz nezaman, anything

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.