Saç Sağlığı ve Beslenme İlişkisi

BESLENMEYE DİKKAT
Kelliğe kesin çözüm üzerinde çalışan bilimadamları, bazı basit önlemlerle saçların dökülmesinin azaltılabileceği ya önlenebileceğinin altını çiziyorlar. Uzmanların en çok üzerinde durdukları ise ‘dengeli beslenme.’
Beslenme saç sağlığında çok önemli bir rol oynuyor. Organizmanın günlük ihtiyacının altında protein alındığında, saç telinin oluşumundan sorumlu hücrelerin üretimi azalıyor.

Vitamin; demir, çinko, selenyum, bakır, kalsiyum gibi oligoelement, aminoasit eksikliği (dengesiz diyetlerde ortaya çıkabilir) saç dökülmesine neden olabiliyor.
A vitamini: Saç tellerinin gelişimi için yardımcı, ama saç derisi üzerinde de dengeleyici bir rol oynuyor. Karaciğer, yağlı balık, süt ürünleri, yumurta, ıspanak, marul, kırmızı renk meyve ve sebzelerde bulunuyor.
B4 vitamini: Saç folikülü için gerekli. Patateste, yumurta sarısında, meyvelerde, lahanada, domates ve ette bulunuyor.
B5 vitamini: Saçların uzaması, güçlenmesi için önemli. Karaciğer, yer fıstığı, brokoli, hububatlar, karnıbahar ve avokadoda bulunuyor.
B6 vitamini: Saçların canlılığı için gerekli. Kırmızı et, balık, yumurta, patates, muz, kuruyemiş, lahana ve ıspanakta bulunuyor.
H vitamini: Saçların dökülmesini önlemek için gerekli. Karaciğer, böbrek, kuruyemiş, yumurta sarısı, süt ve süt ürünlerinde bulunuyor.
Folik asit (B9): Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırıyor. Karaciğer, ıspanak, lahana, brokoli, kuruyemişte bulunuyor.

saç sağlığı ve beslenme
E vitamini: Kan dolaşımına yararlı. Foliküllerin yaşlanmasını önlüyor. Kırmızı et, bitkisel yağlar, yumurta, yeşil yapraklı sebze, kuruyemişte bulunuyor.
F Vitamini: Saç ve deri sağlığı için gerekli. Bitkisel yağlar, kuruyemiş, avokadoda bulunuyor.
Selenyum: Saç derisinin canlanması, kepeği önlemek için gerekli. Yumurta, ton balığı, domates, et, çikolatada bulunuyor.
Demir: Saç köklerini besliyor. Eksiliği durumunda saçlar zayıflıyor ve dökülüyor. Karaciğer, et, ceviz, yumurta sarısı, bira mayasında bulunuyor.
Çinko: Yağ üretimini dengeliyor. Deniz ürünleri, karaciğer, tvuk eti, kırmızı et, badem ve süt ürünlerinde bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.