Sakin Olmam Lazım: Sakin Olmanın Yolları Nelerdir?

Sakin olmak ve sakinliği korumak için neler yapmalı?  Sakin olmak ve öfkeye kapılmamak için yapılması gerekenler bu yazımızda…

Sakin Olmam Lazım: Nasıl Sakin Olabilirim?

Sakin olmak, sakin kalmak kolay mı? Stresli bir işiniz, sevmediğiniz bir patronunuz ve iş arkadaşlarınız varsa mesela… Sıkıntılı olmanız, stres yapmanız ve sakinliğinizi kaybetmeniz an meselesi ise ne yapmalı?

Derin Nefes Almak: Çok duyarız, derin nefes al, ver… Ama bakarız, hiç faydası yok… Aslında burada ince bir püf noktası var… Diyaframdan nefes almak, yani ta karından nefes aldığınızı düşünerek, derin derin nefes alın verin… 10’a kadar saymanız halinde daha sakin davranabilirsiniz.

Sessizlik: Sessiz bir ortam bulun ve sessizliğe odaklanın. Size nasıl iyi geldiğini hissedin. Bu sessizliği sıkıntılı ortamınıza da götürmeyi deneyin… Sıkıntılı anlarsa sessiz kalıp, bu huzuru aramayı deneyin.

Kitap Okumak: Sadece beş dakika bile kitap okumak, karşılaşacağınız olaylar öncesi sizi daha sakin yapacaktır.

Pozitif Olmak: Pozitif olmak, pozitif kalmak sizi bir nebze sakin kılacaktır… Pozitifmiş gibi davranmaktan bahsetmiyoruz, kişiliğinizi pozitif hale getirmekten bahsediyoruz… Her şeyin, her olayın içinde güzel bir taraf arayın… İyimser ve pozitif olmak sizi daha sakin birisi yapacaktır.

Sakin Olmanın Yolları: Yeme ve İçme Tavsiyeleri

Limonlu Ilık Su: Güne çay veya kahve ile başlamak yerine limonlu ılık su ile başlamayı denemelisiniz. Sindirim sisteminizi rahatlatacağı gibi, toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Sık sık yiyin: Acıktığınızı işinize yoğunlaştığınız zaman fark etmeyebilir ve sinirlerinize yenik düşebilirsiniz. Kan şekeriniz aç kaldığınız zaman çok düşer ve yan etki olarak da endişe, baş ağrısı ve gerginlik hissedersiniz. Ne kadar yoğun olsanız da yemek saatinizi atlamamaya özen gösterin.

Lif yiyin: Lifli gıdaları çiğnemek daha fazla zaman alır ve sindirim sisteminizde yer tutarlar. Size bu sayede tokluk hissi verirler ve kan şekerinizi dengeleyerek düzenli enerji sağlarlar. En az günde 15 gram lif almak gerekir ancak asıl almanız gereken miktar 25 gramdır.

Günde iki defa bu orana ulaşmak için iki defa meyve tüketmeli ve ayrıca da sebze yemelisiniz. Fasulye ve mercimekte iyi lif kaynaklarıdır.

Sağlıklı yağ dokusu ve proteinde stratejik olun: Acıkma hissini protein ve yağ geciktirir. Bu da daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Mutluluk verici gıdalar: Birçok gıdanın araştırmalar her geçen gün faydalarını önümüze sermektedir. Mesela konsantre, tarçın olmamıza yardımcı olurken ceviz, daha iyi hissetmeye ve daha iyi düşünmeye yardımcı olmaktadır. Ne kadar fazla sebze ve meyve tüketirseniz o kadar enerjik, mutlu ve sakin hissedersiniz.

Sakinleştirici içeceğinizi kendinize hazırlayın: Şekerli içecek ve tatlandırıcılardan uzak durmak ve bunların yerine bol bol su ve yeşil çay tüketmek, sinirlerinizi yatıştırmanın ve düzenlemenin en iyi yollarından biridir. İngiltere’de yapılan bir araştırma, daha fazla su içen kişilerin morallerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca Japonya’da yapılan bir araştırma da günde 5 bardak yeşil çay içenlerin stres seviyelerinin %20 daha az olduğunu göstermiştir.

sakin olmanın yolları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.