Şişmanlığın Önlenmesi İçin Şişmanlığı Önleme Yöntemleri

Şişmanlık günümüzün en önemli problemlerinden birisi. Şişmanlığın önlenmesi için neler yapabiliriz, sizin için kolay bir liste oluşturduk.

Şişmanlığı Önleme Yöntemleri

Kilo almaya olgunluk çağına kadın başlamışsa, sağlık açısından bunun tehlike oluşturacağını düşünmek yanlıştır. Ancak bir o kadar da önlem almak yanlıştır. Tehlike boyutlarına ulaşmadan şişmanlık önlenebilir. Menopoz öncesinde başlayan şişmanlama, yeniden hormon dengesinin kurulmasıyla sona erebilir. Uygulamanız gereken işte 5 öneri;

Ölçüleri sıkı takibe alın: Özellikle bel bölgesindeki kalınlaşma menopozda tehlike işaretidir. Metabolik bakımdan daha tehlikelidir. Ensüline karşı bu bölgelerdeki yağ hücreleri direniş oluştururlar. Kan şekerinin temizlenmesi için bu da fazla ensülin üretimini zorunlu hale getirir.

Stresten uzak durun: Metabolizma üzerinde stresin etkisini asla hafife almayın. Menopoz döneminde özellikle kadının strese girmesi, kilo almasını hızlandırıyor. Kadının hayatında menopoz döneminde yeni stres kaynaklarının ortaya çıkması kilolarının artmasında da etkin bir rol oynuyor. Sizi stresin zayıflatacağını düşünmeyin. Menopoz da stres kilo aldırır.

Egzersiz: Olgunluk çağına gelinceye kadar eğer vücut egzersizi yapmadıysanız kendinizi artık geç olduğuna inandırmayın. Tam tersine, bugünden tezi yok egzersize başlayın. Ensülin alıcıları ile kaslarınız yüklüdür. Ne kadar fazla kas kitleniz olursa, düzenli bir şekilde egzersizler sayesinde açığa çıkarırsınız ve karbonhidratlarla yağları yakmanız kolaylaşır. Kemikleriniz ve kalbinizi de korursunuz. Düzenli olarak menopoz döneminde egzersiz yapmak oldukça önemlidir.

Troid kontrolü şart: Menopoz dönemine yaklaşırken kadınların yüzde yirmi beşi troid bezleri ile problem yaşar. Troid bezlerinin az çalışması, metabolizma hızının yavaşlamasına neden olur. Kilo almak, yorgunluk, el ve ayakların soğuk olması, saçların seyrelmesi ve kabızlık gibi belirtiler troid sorunlarının habercisidir. Hormonlarınızın ne durumda olduğu öğrenmenizde ölçüm yaptırıp fayda vardır.

Hormon dengesine dikkat! Östrojen fazlasını menopoz dönemi başlayan kadınların yok edebilmek uğruna bir beslenme programı, vitamin ve mineral takviyesi, egzersiz programı uygulamalıdır. Nişasta ve şeker ağırlıklı besinlerden uzak durulmalı, posalı besin maddeleri tercih edilmelidir. Fast-food türü yiyeceklerden bu arada uzak kalınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.