Solucan Gübresi Üretimi için Kosgeb ve Tarım Bakanlığı Destek Veriyor Mu?

Solucan gübresi üretimi, yakın zamanda ismini çok duyduğumuz bir girişimcilik modeli… Her girişim için en büyük sorunlardan birisi olan işe başlama maliyetini düşürmek için girişimciler destek almak istiyor. “Peki solucan gübresi üretimi için hibe ve sonra geri ödemeli kredi alabilir miyim?” diye düşünenler için ufak bir araştırma yaptık, çünkü editörünüz de bu işe merak saldı :)

Solucan Gübresi Üretimi için Kosgeb ve Tarım Bakanlığı Destek Veriyor Mu?

Solucan gübresi üretimi, biraz yeni ve bilinmeyen bir konu olduğu için, verilen destek konusunda bilgi eksikliği var. Konu hakkında size en yakın Kosgeb Müdürlüğü veya Tarım İl Müdürlüğü’ne bizzat sormanızı tavsiye ediyoruz, çünkü her bölgede farklı uygulamalarla karşılaşabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi için Kosgeb Hibe Veriyor Mu?

Kosgeb, solucan gübresi üretimi için bilinen bir hibe ve geri ödemeli kredi sunmuyordu yakın zamanlara kadar… Ama haberlerde gördüyseniz, Kosgeb desteği ile üretim atölyesi kuranlar olmuş. Bulunduğunuz yerdeki Kosgeb ile görüşmeden, duyduklarınız ile girişim yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Kosgeb, Tarım ve Hayvancılık dalı altında hibe kredisi verebiliyor. Kosgeb’den hibe ve geri ödemeli kredi alabilmek için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Kursu’na katılmanız gerekiyor.

Kosgeb’den hibe alabilmeniz için yapmanız gerekenler sırayla şöyle:

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kursuna katılmak…
2. İşletmenin Açılması, şirketin kurulması…
3. Kosgeb veri tabanına kayıt olmak, yani kobi beyannamesi doldurup bulunduğunuz yerdeki Kosgeb Müdürlüğü’ne teslim etmek…
4. İş planı hazırlamak
5. Kurula çıkma ve sunduğunuz projenizin kabul edilmesi…

Kosgeb’den Alınabilecek Toplan Para Desteği Ne Kadardır?

1) Şirket Kuruluş Desteği (2000 TL) 

Şirketinizi kurduktan sonra bu desteği herhangi bir şart aranmadan alabilirsiniz.

2) Makine (Ekipman) Desteği (18.000 TL) 

30.000 TL’lik bir yatırım yaptığınız zaman, bunun 18.000 TL’sini hibe olarak geri alabilirsiniz. Bu hibeyi alabilmek için yatırımla ilgili üç teklif alıp, teklifleri Kosgeb’e sunmanız gerekiyor…

3) İşletme Giderleri Desteği 30.000 TL. 

İşletme giderleri ve kira desteği olarak adlandırabileceğimiz bu hibenin miktarı ise 30.000 TL. Üç hibeyi birden aldığınızda 50.000 TL geri ödemesiz kredi almış oluyorsunuz.

Bundan başka , geri ödemeli olarak da 100.000 TL sabit yatırım desteği alabilirsiniz. Bu miktar geri ödenecek, yani karşılıksız değil…

Tarım Bakanlığı Solucan Gübresi Üretenlere Destek Veriyor Mu?

Tarım Bakanlığı’nın hibe sistemi hakkında maalesef tam bilgimiz bulunmamaktadır. Tokat Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin,  solucan gübresi üreten üreticilerin tesisleri için devlet tarafından yüzde 50 hibe ile makine ve ekipman desteği sağlandığını söylemişti. Tesis kurmayı düşünenler için Tarım Bakanlığı’na da başvurmalarını öneriyoruz.

 

Solucan Gübresi Üretimi için Kosgeb ve Tarım Bakanlığı Destek Veriyor Mu?” için 2 yorum

  • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:28
    Permalink

    Kosgeb’den solucan gübresi üretimi için hibe alan olmuş mu? Bu işe çok meraklandım ama hibe alabilir miyim bilmiyorum

  • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:29
    Permalink

    Solucan gübresi üretmek için evde bir kaç kasa ile bu işe başladım. Bakalım ne zaman para kazanmaya başlayacağım, ne zaman dükkan falan kiralayacak duruma geleceğim, merakla bekliyorum :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.