TAPUDA VEKÂLET VERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Nelerdir?

tapuTapu işlemlerinde tapuya şahsi olarak gidemeyen kişiler vekâlet verdiği bir başka şahıs ile işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Ülkemizde tapu işlemlerinin çoğunluğu noterde düzenlenen vekâletname ile gerçekleşmektedir. Birçok tapu işlemi kişinin vekâlet verdiği bir başka şahıs ile gerçekleşmektedir. Ancak vekâlet verirken çok dikkat edilmesi gerekir. Yanlış bir hata kişiye çok ağır ekonomik sonuçlar doğurur. Bu nedenle vekâletname verilirken yapılması gerekenleri çok iyi bilmeliyiz.

İlk olarak vekâleti güvendiğiniz kişilere vermeliyiz. Yakınımıza, güveninizi kazanmış dürüstlüğüne inandığınız bir kişiye vekâlet vermek daha doğru olur. Bununla beraber vekâletnamede belirtilmesi gereken çok önemli noktalara dikkat edilmelidir. Nasıl bir emlak alınacağı ve birde kaç paraya kadar limit konduğu mutlaka vekâletnamede belirtilmelidir. Gayrimenkul satışlarında mutlaka çok güvendiğiniz bir insana vekâlet verilmelidir. Sonuçta vekâlet verdiğiniz kişi size ait bir malı satacak. Ayrıca vekâletnamede belirtilmesi gereken bir nokta da hangi emlağın satılacağıdır. Vekâletnameye bir süre koymak, bu vekâletname bir ay için geçerlidir gibi süre belirtmek alınacak güvenlik tedbirleridir.

Vekâletname verilirken vekil olarak seçtiğiniz kişinin yetkilerini de belirtmek gerekir. Aksi durumda tapuda sorun çıkacaktır. Vekâletnamede yetkisi sadece satış olan vekil bundan başka işlem yapamaz. Ancak vekâletnamede vekilin yetkisi satış, bağış ya da mirasın intikali ise vekâlet verdiniz kişi bunlardan bir kaçını yapabilir. Bu nedenle vekâletnamede mutlaka yetki belirtilmelidir. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için vekâletin süresi, şartı, yetkisi ve işlem mahalli belirtilmelidir. Mülk satılıp işlem bittikten sonra vekilin azli gerekir. Bu işlemi tapu müdürlüklerine resmi olarak bildirmek ve aziller siciline işlenmesini sağlamak gerekir. Aksi durumda vekil sizin adınıza işlem yapabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.