Tatlı Krizinin Nedenleri: Tatlı Krizi Neden Olur?

tatlı kriziBu yazımızda sizlere tatlı krizinin nedenleri hakkında bilgi vereceğiz. Tatlı krizi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız hemen yazımızı okumaya başlayabilirsiniz. Tatlı krizi nedir? Tatlı krizinin nedenleri nelerdir? Tatlı krizi nasıl önlenir?

Bazen birden canınız bir çikolata ya da bir dilim pasta isteyebilir. Artık o dakikadan sonra sadece aklınızda tatlı yemek düşüncesi vardır. Ve buna engel olamamak en kötüsüdür. Böyle bir durumda tatlı krizi yaşıyor olabilirsiniz. Bazen canınız tatlı bir şeyler ister ve tatlı yemediğiniz zaman kendinizi çok rahatsız hissedersiniz. Bu durum çoğu kişinin başına gelmiştir. Böyle durumlarda ne yapmalıyız?

Tatlı krizinin birçok nedeni olabilir. Fakat ilk neden yeme alışkanlığımızdır. Örneğin bazı kişiler gece yatmadan önce çikolata yer ya da uykudan uyanıp bir dilim pasta yiyip tekrar uyuyan insanlar vardır. Bu durumun nedeni tatlı yeme alışkanlığıdır. Küçük yaşlardan itibaren yeme alışkanlıkları tatlı krizinin nedenlerindendir.

Bazen kişide tatlı yeme alışkanlığı olmasa dahi tatlı krizine yakalanır. Böyle durumlarda kişide bazı sağlık problemleri olabilir. insülin dengesizlikleri ya da pankreasın salgı sisteminde bir sorun olması tatlı krizine neden olabilir.

Tatlı Krizinin Nedenleri: Tatlı Krizi Neden Olur?

Tatlı krizinin sebepleri şunlardır:

* Tatlı krizinin en yaygın nedeni duygusal durumdur. Mutsuzluk, üzüntü ya da stres kişiyi tatlı yemeye zorlar. Tatlı yiyerek sıkıntıların geçeceği ve rahatlanacağı düşünülür. Özellikle mutsuz kişilerin tatlı krizine girdiği görülmüştür.

* Bir diğer neden ise; bazı minerallerin ve vitaminlerin vücut tarafından yeterli seviyede alınamamasından dolayı tatlı krizlerinin oluştuğu da görülmüştür.

* Kadınlarda tatlı krizinin en fazla yaşandığı dönem adet öncesi dönemdir. Adet öncesinde bayanlar tatlı krizine girebilir ve tatlı yiyeceklere aşırı istek duyarlar. Eğer sadece bu dönemlerde tatlı krizine giriyorsanız bazı beslenme düzenlemeleri ile bu duruma çözüm getirebilirsiniz.

* Tatlı krizinin bir diğer nedeni de bağırsak parazitleridir. Bu durum birçok kişide görülür. Bu bağırsak parazitlerinden kaynaklı iştah açılmaları ve devamlı acıkma şikâyeti görülebilir. İştahlarını tatlı tüketerek bastırmak isteyen kişiler tatlı krizine girebilir.

* Kansızlık ve demir eksikliği de tatlı krizlerinin nedenleri arasında sayılabilir.

* Kadınlarda tatlı krizinin iki nedeni vardır. Birincisi adet öncesi dönem, ikincisi ise polikistik over sendromudur. Bu durumu bir uzman doktor ile çözmek en mantıklı olanıdır.

* Uzun yıllar yeme alışkanlığı tatlı krizinin bir diğer nedenidir.

* Tatlı yeme alışkanlığı da tatlı krizlerine neden olur.

kadınlar neden çikolata krizine girer, insan neden tatlı krizine girer, kadinlar neden tatli krizine girer, insanlar neden tatlı krizine girer, kızlar neden çikolata krizine girer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.