THY’de Kağıt Bilet Kalktı: Elektronik Bilet Nedir? Nasıl Alınır?

İnternet artık hayatımızın heryerinde. E-Ticaret, E-Banka, E-Beyanneme, E-Bildirge, E-Arkadaş, E-Bilet… vs.  Bu sebeple eskiden kullanılan kağıt bilet yerine THY da elektronik bilet uygulamasına geçmiş durumda. Elektronik bilet hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Elektronik Bilet Nedir?

Kağıt bilet kullanımını ortadan kaldıran biletleme sistemidir. Tüm bilet bilgileri elektronik olarak sistemde saklanır ve satış anında size tüm bilgileri içeren bir “seyahat belgesi” verilir. Rezervasyon ve ödeme, kağıt bilette olduğu gibidir. Size verilen “seyahat belgesi” yanınızda olsun ya da olmasın, check-in kontuarında sadece resimli bir kimlikle (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı) check-in yaptırabilirsiniz.

Elektronik Biletin Avantajları Nelerdir?

Satış anında size verilen “seyahat belgesi” rezervasyon ve uçuşla ilgili tüm gerekli bilgileri içeren bir belgedir, bu nedenle kağıt bilete ihtiyaç duyulmaz.

Elektronik biletin kaybolma, çalınma ve unutulma riski yoktur. Rezervasyondan boarding ve uçuş aşamasına kadar tüm bilet işlemlerinin daha pratik, hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

Check-in kontuarında Resimli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya evlilik cüzdanı) ibraz edilmesi gerekmektedir.

Elektronik Bilet

 

Türk Hava Yolları 2007 Yılında Kağıt Bilete Son Verdi
THY’ de 2007 sonunda kağıt bilet uygulamasını tamamen kaldırarak tümüyle e-bilet uygulamasına geçiyor. THY genel müdürü Temel Kotil Avrupa Hava Birliği’nin (AEA) kağıt bilet uygulamasını kaldırma yönünde aldığı karar çerçevesinde THY’ nin de yıl sonuna kadar kağıt bilet uygulamasına son vereceklerini açıkladı. AEA’ ya kağıt bilet için belirli bir ücret ödeniyor. Bu uygulama sayesinde 10 $ olan kağıt bilet maliyeti ortadan kalkacak. AEA 2008 Mayıs ayı itibariyle uygulamaya geçecek. THY ise 2007 sonunda kağıt bilet uygulamasını tamamen kaldırarak tümüyle E-Bilet uygulamasına geçiyor.

thy elektronik bilet nasıl kullanılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.