Türkiye’de petrol ve doğalgaz araştırmaları

Karadeniz’in ardından Ege ve Akdeniz’de de arama çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Bakan Güler, “Şuan ki bilgilere göre ülkemiz petrol ve doğalgazın olmadığı bir ülke değil.” dedi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, TÜSİAD tarafından düzenlenen “Enerjide Arz Güvenliği: Politikalar ve Öneriler” konulu konferansa katıldı. Ceylan Otel’deki toplantıda konuşan Güler, Türkiye’nin enerji politikası hakkında genel bir değerlendirmede bulundu. Türkiye’de doğalgaz ve petrol aramalarını hızlandırdıklarını belirten Güler, Karadeniz’in ardından Ege ve Akdeniz’de de çalışma yürüttüklerini ancak henüz sondaj yapılmadığını söyledi. Güler, sondaj yapacak gemi bulmakta güçlük çektiklerini belirterek, gemi bulur bulmaz sondaj çalışmalarını gerçekleştirecekleri dile getirdi. Güler, “Türkiye petrol ve doğalgazın olmadığı bir ülke değil. Ümit var olmasaydık bu çalışmaları yapmazdık.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin enerji kaynaklarını sınırlı olduğuna dikkat çeken Güler, böyle bir ülkeyi enerji denkleminde yapılan çalışmalarla enerji aktörü haline getirdiklerini söyledi. Doğunun enerji kaynaklarını Batıya ulaştırdıklarını belirten Güler, biryandan da jeotermal enerji, hidrojen, rüzgar gibi ihmal elden kaynaklarını hayat geçirdiklerini söyledi. Hidrojen üzerinde ısrarla durduklarını söyleyen Güler “Petrol lobileri hoşlanmasa da bu alanda canı yanan düğer ülkelerle işbirliği yapmak istiyoruz. Sessiz çalışan ve kirlilik oluşturmayan bu sisteme büyü önem veriyoruz.”

CİHAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.