Türkiye’nin Bor Rezervi Miktarı Ne Kadar?

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan “Bor ve Ötesi Raporu”na göre Türkiye, tek başına dünya bor madeni ihtiyacını 500 yıl karşılayabilecek rezervleri elinde bulunduruyor.

Rapora göre, dünyadaki önemli bor yatakları Türkiye, Rusya ve ABD’de bulunuyor. Toplam 1 milyar 176 milyon ton olan dünya bor madeni rezervinin yüzde 72’si Türkiye’de yer alıyor. Raporda, dünya bor piyasasının 1.2 milyar dolar düzeyinde olduğu belirtilirken, Türkiye’nin pazarın yüzde 38’lik kısmını elinde bulundurduğuna dikkat çekiliyor. Bor pazarından 400 milyon dolar pay alan Türkiye, pazardan yüzde 50’li pay almayı hedefliyor.

Türkiye bor madeninde hammadde yerine geliştirdiği işlenmiş ürünleri satarak pazarını büyütmeye çalışıyor. Türkiye, en kıymetli rafine borun tonunu ortalama 300 bin dolardan satıyor. Oysa bor teknolojisi sayesinde, bor kimyasalına dönüştürülen borun tonu 30 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

Tarımsal gelire 2.4 milyar dolar katkı

Raporda, borlu gübre kullanımının ürün verimini yüzde 18 ile yüzde 35 oranında arttırdığı belirtiliyor. Dünyada tarımda yoğun olan bor kullanımında Türkiye’nin oldukça geri kaldığı belirtiliyor.

Türkiye’de tarım alanı olarak kullanılan toprakların yüzde 20’sinde bor eksikliği olduğu belirtiliyor. Bor eksikliği olan topraklara verilecek borlu gübrenin verimi yüzde 20 arttırdığı düşünüldüğünde, Türkiye’nin 60 milyar dolar olan tarımsal gelirine 2.4 milyar dolarlık ek gelir sağlanacak.

www.dunyagazetesi.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.