Türkiye’nin YERALTI MADENLERİ: TORYUM, VOLFRAM, URANYUM, ALTIN, DOĞALGAZ, TUZ

Türkiye’nin YERALTI MADENLERİ: TORYUM, VOLFRAM, URANYUM, ALTIN, DOĞALGAZ, TUZ NERELERDE KULLANILIR,NERELERDEN ÇIKARILIR , KULLANILDIĞI ALANLAR NELERDİR, ÇIKARILDIĞI YERLER NERELERDİR?

VOLFRAM

Çelik alışımları yapımında elektrik ve elektronik sanayinde kullanılır.Uludağ’da bulunan yataklar Etibank tarafından işletilir.Bir miktarda dışarıya satılır.Keban Elazığ’da da çıkartılır.

DOĞAL GAZ

Trakya Hamitabat ve Mardin’de elde edilmektedir.

Türkiye, özellikle büyük şehirlerde tükettiği doğal gazın büyük bir kısmını dışarıdan almaktadır.

TUZ

Tuz kayatuzu yataklarında deniz göl ve tuzlu su kaynaklarından elde edilir.son 5 yılda göl tuzlarındaki tuz üretimi 3 katına çıkmıştır şu anda ülkemizdeki tuz üretiminin 3’te 2’si göl tuzlarından elde edilir.

Tuz dercilik,konservecilik,zeytincilik ile kimya tekstil sanayinde kullanılmaktadır.Başlıca tuz yatakları;Kağızman,Oltu,Tuzluca,Çankırı, Kırşehir,ve Niğdedir.Ayrıca İzmir veÇamaltı ve Tuzgölün’den elde edilir.

ALTIN

Türkiye, günümüzde isletilebilir önemli miktarda altin rezervine sahip oldugu halde, bunlardan yararlanamayan dünyadaki tek ülkedir. Oysa bilinen sahalarin isletmeye alinmasiyla Türkiye, Avrupa’nin en fazla altin üreten ülkesi olma potansiyeline sahiptir. Söz konusu potansiyel, devreye sokuldugunda ortalama 160 ton/yil altin ithalatimizin tamami, yurt içindeki üretimle karsilanabilir hale gelecektir. Türkiye, altin potansiyelinin tahmini amaciyla yapilan arastirma sonucuna göre 6500 ton ve üstü rakamlara ulasabilecegi hesaplanmistir. 6500 tonluk rezervin (300 dolar/ONS) fiyatiyla degeri, yaklasik 70 milyar dolardir. Ülke ekonomisinde yaratacagi katma deger ise bunun 5-6 katina kadar çikabilir.”
Süs ve ziynet eşyası yapımında kullanılan altın, eskiden para olarak kullanılmaktaydı. Çıkarılan yerler: Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve çevresidir.

TORYUM

Bu maden, roket ve uçaklarin imalinde, seramik ve elektrik aletleri yapiminda, aydinlatmada kullanilmaktadir. Çok önemli kullanildigi alan ise nükleer enerji sanayiidir. Nötron absorbsiyonu ile (uranyum-223’e) dönüstürülerek nükleer enerji kaynagi olarak kullanilmaktadir. Türkiye, dünya toryum rezervinin büyük (1/2) bir bölümüne sahiptir

URANYUM

Bugüne kadar bulunan rezevlerin Türkiye’nin gerçek uranyum rezervlerini yansıtmadığı görüşü egemen bulunuyor. Özellikle Güney Marmara ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yapılacak yeni aramalarla uranyum yatakları bulunması olasılığı bulunduğu belirtiliyor.
Türkiye’nin uranyum bulunan yerler:
Salihli Köprübaşı, Eşme-Fakih, Söke-Küçükçavdar, Söke-Demirtepe, Yozgat-Sorgun

Konunun devamı için tıklayın:

TÜRKİYE’NİN YERALTI MADENLERİ: Çinko Linyit Taş kömürü Kurşun Mermer Civa Petrol

 

toryum madeni DEGERİ, toryum madeninin çıkarıldığı yerler, doğalgaz madeni, Kutahya Toryum, mardinde toryum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.