VDSL devreye giriyor; internet 20 kat hızlanacak

ADSL’de altyapı yatırımlarını arttıran Türk Telekom, mevcut hız kapasitesini 20’ye katlayacak.

VDSL2 hizmetini ocaktan itibaren uygulamaya koymaya hazırlanan şirket internet hızını 30 megabite yükseltecek.

Böylece ADSL’de 4 megabit olan hız bir anda 8’e katlanmış olacak. VDSL2 bireysel kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Ev kullanıcısı olarak tabir edilen grup da gelişmiş seviyede internet erişimine sahip olabilecek. Örneğin, Divx formatındaki 700 MB’lık bir film dosyası 4 dakikada, 5 MB büyüklüğündeki müzik dosyaları da 25 saniyede bilgisayarlara indirilebilecek. İnternetten yüksek tanımlı (HD) video ve TV yayınlarını izlemek, sesli ve görüntülü iletişim kurabilmek gibi hizmetler de kolaylaşacak.

30 MEGABİTE ÇIKACAK

Bugün gazetesinin haberine göre ilk etapta 100 bin abone ile başlanacak olan hizmet yıl sonuna kadar 250 bin aboneye ulaştırılacak. Yapı olarak fiber optik kablolar kullanıldığı için başvuracak abonelerin bulunduğu noktalardaki altyapı yeterliliği de belirleyici rol oynayacak. 30 megabitlik paketin fiyatı henüz açıklanmazken, ADSL ücretlerinde de düşüş olması bekleniyor.

TTnet yetkilileri, bayramdan sonra VDSL2’yi kamuoyuna tanıtacak. İlk etapta 30 megabitlik hızı kullanıcılarına sunmayı hedefleyen şirket, hızı 70 megabite kadar çıkaracak. Bunun için ciddi altyapı yatırımı yapan Türk Telekom, yurtdışı çıkış hatlarını da kuvvetlendiriyor.

Bu kapsamda Newyork, Londra ve Paris’te POP noktaları kuruluyor. Gerek duyulduğunda buralardan da hizmet alınmış olacak. VDSL2 aynen ADSL’de olduğu gibi telefon hattı ile ve hat meşgul edilmeden kullanılıyor.

samanyoluhaber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.