Wikileaks Nedir? Wikileaks Web Sitesi Hakkında Bilgi

Son günlerde internet alemini sarsan web sitesi Wikileaks hakkında sizlere bilgi vermek istedik. Tüm dünya Wikileaks ile ilgileniyor. Dünya çapında müthiş bir hızla belgeler tercüme ediliyor. Dünyanın dikkatini çeken, bilhassa Amerika tarafından açıkca tehdit edilen Wikileaks (vikileaks) hakkında bakalım nasıl bilgiler varmış:

Kaynaklarını gizli tutarak ülkelerin en özel bilgilerine ulaşan, dahası bu verileri yayınlayan İsveç merkezli uluslar arası bir organizasyon Wikileaks. Wikipedia ile arasında bir bağ olduğu izlenimine kapılsanız da, wikipedia ile bir bağları yok. ama Wiki ismini almalarının sebebi herhal Wikipedia gibi özgürce yayınlanan bilgiler içermesi olabilir.

Wikileaks, erişilemez belgeleri açığa çıkartmak ve çözümlemek için geliştirilmiş sansürlenemez bir Wikipedia uyarlamasıdır. Wikileaks, çağdaş şifreleme teknolojilerinin sağladığı koruma ve anonimliği, Wiki arayüzünün saydamlık ve sadeliği ile bir araya getirir.

Görünümü Wikipedia gibidir. Wikileaks’e herkes yorum yollayabilir. Kullananların teknik bilgiye gereksinimi yoktur. Bilgi sızdıranlar, belgeleri isim vermeksizin ve izi sürülemez şekilde yollayabilirler. Kullanıcılar belgeleri alenen tartışabilir, güvenilirliğini ve doğruluğunu analiz edebilirler. En son malzemeler üzerine tartışabilir, sızdırılan belgeleri arkaplandaki malzeme ve içerikle birlikte okuyabilir, bunlar hakkında yazabilirler. Belgelerin siyasal ilintileri ve doğruluğu binlerce kişi aracılığıyla ortaya çıkartılabilir.

Wikileaks, anonimliği ve takip edilemezliği sağlamak için gelişkin şifreleme tekniklerine sahiptir. Sızdırılmış bilgi sağlayanlar siyasal tepki, yasal yaptırım ya da fiziksel şiddet gibi ciddi risklerle karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle, riskleri en aza indirmek için karmaşık şifreleme ve postalama teknikleri kullanılır

WikiLeaks ‘ın Çinli muhaliflerin yanı sıra ABD, Tayvan, Avrupa, Avustralya ve Güney Afrika ‘lı gazeteciler, matematikçiler ve başlangıç seviyesi şirket teknologları tarafından kurulduğu organizasyon tarafından belirtmiştir. Çeşitli gazete ve dergilenin tanımladığına göre Avustralya’lı gazeteci ve internet aktivisti Julian Assange organizasyonun yöneticisidir. Wikimedia Vakfı ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır.

Kuruluşundan sadece bir yıl sonra organizasyonun ve wikileaks.org ‘un veritabanına 1.2 milyondan fazla doküman bulunmaktadır. Ellerindeki çok ses getirecek bir milyondan daha fazla dokümanı yayınlayarak, tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış olsalar da aslında çok daha önceden de zaman zaman yayınladıkları raporlar ile çok sayıda ödül kazanmış, birçok kesimden insanın takdirini kazanmışlardı.

– Wikileaks Twitter Sayfası: http://twitter.com/#!/wikileaks

– Wikileaks Resmi Adresi: http://wikileaks.org/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.