Wikileaks -Vikileaks Web Sitesinin Yeni Hedefi İş Dünyası

Son günlerin en ilginç sitesi, tabii ki Wikileaks. Wikileaks internet sitesinin kurucu yönetmeni Julian Assange, bu kez küresel ekonomiyi birbirine katacaklarını açıkladı. Forbes dergisi ile yaptığı röportajda Assange yeni hedefleri belirtti.

Yeni Hedef:  Küresel şirketler ve Wall Street.

Assange, Amerikan iş dünyasının etkili dergisi Forbes’a verdiği röportajda, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerinin sadece başlangıç olduğunu belirterek, 2011 yılının başlarında bazı büyük Amerikan şirketlerinin içinin dışına çıkacağını’’ söyledi. Assange, büyük şirketlere ait onbinlerce belge ve sırrı, isteyen her müşterinin her rakibin ve her kamu denetmeninin inceleyebilmesi için siteye yükleyeceklerini kaydetti.

Assange, hangi bankaların, hangi şirketlerin ve hangi belgelerin sözkonusu olacağına dair ise hiçbir ipucu vermedi. Ancak Forbes dergisi, Assange’nin bugüne kadar hiç blöf yapmadığına dikkat çekerek iş dünyasına uyarı mesajı gönderiyor.

Son günlerde Londra’da yapıldığı belirtilen röportajında Assange, şirketlerin ”ekosistemine” ışık tutarak, kamusal denetimlerin nasıl savsaklanarak ihmal edildiğini, şirket yönetimlerinin düşünce dünyasını ve etik dışı çıkarcı karakterlerini gözler önüne sereceklerini dile getirdi. Askeri ve diplomatik dünyayı karıştıran Assange’nin silahını iş dünyasına tuttuğunu ifade eden Forbes röportaj-analizi şöyle devam ediyor: ”Assange’nin elinde ilaç endüstrisini yaralayacak daha önce yayınlanmamış belgeler var mı? ‘Evet var’, diyor. Finans dünyası? Tartıştığımız tek banka skandallarından çok daha fazlası var. Enerji? BP’den, rakiplerine sabotajlar yapan Arnavutluk enerji firmasına kadar herşey var.’’

Wikileaks hakkında George Bush nasıl bi yorum yapmış, bakalım:

“Bush, sitenin yaptığı işin gazeteciliğin sullandırılmış hali olduğunu söyledi. Kimsenin bu tarz sızmalara karşı mutlu olmayacağını söyleyen eski başkan, Wikileaks yüzünden masum insanların zarar göreceğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.