Windows Yedekleme ve Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Windows Xp, Vista ve Windows 7’de Yedekleme, Geri Yükleme Noktası Oluşturma ve sistemi geri döndürme işlemi hakkında bilgiler vereceğiz. Bilgisayarında oluşabilecek sıkıntılar karşısında verilerinizi korumak için buradaki bilgiler size faydalı olacaktır.

Windows Yedekleme ve Windows Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Ne kadar PC’nizde fazla veri saklıyorsanız o derece verilerinizi kaybetme riskiniz de yüksektir. Değerli verilerinizden mahrum kalmamak için yedeklemeyi öğrenmeniz gerekir.

PC’lerimiz devasa veri depoları haline geldiği için yedekleme hayatımızın bir parçasıdır. Önem verdiğiniz dosyaları siz de kaybetmek istemiyorsanız çağın gereksinimi haline gelen yedeklemeyi yerine getirmenizde fayda vardır.

Windows Yedekleme ve Geri Yükleme Merkezi: Verilerinizi, Windows’un bütünleşik yedekleme aracını kullanarak verilerinizi harici bir sabit diske, USB belleğe ya da ağınızda bir bilgisayara yedekleyebilirsiniz. Windows Vİsta’da yedekleme aracını çalıştırmak için Tüm Programlar > Bakım > Windows Yedekleme ve Geri Yükleme Merkezi yolunu, XP’de ise Programlar > Donatılar > Sitem Araçları > Yedekleme yolunu izlemeniz ve sizi sihirbazın yönlendireceği adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Dosyaları Yedekle düğmesine, Yedekleme ve Geri Yükleme Merkezi’nde tıkladıktan sonra yedeklerinizin konacağı diski ya da ağ hedefini belirleyin, daha sonra hangi diski yedeklemek istediğinizi seçeceksiniz. Son olarak da hangi sıklıkta yedeklemenin otomatik olarak tekrarlanacağını belirleyebilirsiniz.

Geri Yükleme Noktası Oluşturun: Aslında Windows’un Sistem Geri Yükleme Özelliği bir yedekleme çözümü değildir. Ancak bazı durumlarda en az yedekleme kadar faydalıdır. Sistem geri yükleme, sisteminizin belirli bir andaki yapılandırmasını kaydetmenize ve ihtiyaç duyduğunuzda kayıtlı yapılandırma noktalarından birine geri dönmenize yardımcı olur. Bu aracı çalıştırmak için; Tüm programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Sistem Geri Yükleme yolunu izleyebilirsiniz. Geri yükleme noktasını Windos Vista’da oluşturmak için Sistem korumasını açın. Linkine tıklayıp Oluştur’a tıklayın. Windows XP’de ise doğrudan Geri yükleme noktası oluştura tıklayın. Mevcut ayarlarınızı ve yüklü programların tümünü böylece kaydedecektir. Yüklediğiniz bir program yüzünden PC’niz kararlılığını yitirirse, kararlı olduğunu bildiğiniz bir geri yükleme noktasını geri yüklemeniz yeterli olacaktır. Geri yükleme yapmak için Sistem Geir Yükleme’yi açıp Vista’da önerilen geri yüklemeyi ya da farklı bir geri yükleme noktasını seçebilirsiniz ya da geri yükleme noktasından farklı bir tane seçebilir, XP neredeyse bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükleyi seçerek  böylece dönmek istediğiniz tarihi belirleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.