WordPress için Excerpt Fonksiyonu kullanımı

WordPress için Excerpt Fonksiyonu nerelerde kullanılır? Excerpt Fonksiyonu neye yarar? Excerpt Fonksiyonunun kullanımı nasıldır? Excerpt Fonksiyonunun default kelime sayısını değiştirmek için ne yapmalıyım? WordPress blogumda Anasayfa, kategori sayfaları, arşiv sayfaları ve arama sayfalarında yazının tamamını değil de sadece bir kısmını nasıl gösterebilirim? Buyurun Excerpt Fonksiyonu kullanılması konulu makalemize

Excerpt Fonksiyonu, WordPress kullananlar için oldukça faydalı bir fonksiyondur. WordPress blogumda Anasayfa, kategori sayfaları, arşiv sayfaları ve arama sayfalarında yazının tamamını değil de sadece bir kısmını nasıl gösterebilirim sorusunun üç türlü yanıtı vardır diyebilirim. ( Ben aşırı sağlam bir webmaster sayılmam, zaten yaptığım sitelerden belli değil mi bakınız örnekler: aradasirada , senin yorumun, bikomik, ankett.com )

Yine de wordpressle boğuşa boğuşa birkaç şey öğrendim diyebilirim. Uzunca bir yazı yazdınız ve bunu kısaca girişini göstermek istiyorsanız anasayfada, ilk öğrenmeniz gereken işaret “more ” dir. Resim ekleme işaretinin hemen yanındadır, sağdakidir kendileri. Bu simgeye tıklarsanız (yani “more etiketi eklemek” denen hadisedir bu) yazınızı oradan bölmüş olursunuz ve anasayfada more’den önceki kısım çıkar. “yazının devamını oku” gibi bir yazıyla ya da başlığa tıklamakla, millet konunun tamamını okumaya muvaffak olacaktır.

Anasayfa, kategori sayfaları, arşiv sayfaları ve arama sayfalarında yazının tamamını değil de sadece bir kısmını nasıl gösterebilirim sorusunun ikinci yanıtı ise yakın zaman wordpress sürümü kullananlar için, yazı ekleme alanının altındaki “özet” kısmını kullanmaktır. Buraya yazdığınız kısa özet, sayfada yazının kısa bir kısmının gösterilmesi gereken yerlerde sizi rahatlatacaktır.

Gelelim son şıkka: Excerpt Fonksiyonu neye yarar?  Anasayfa, kategori sayfaları, arşiv sayfaları ve arama sayfaları gibi yazının tamamını değil de sadece bir kısmını göstermeniz gereken yerlerde işinize yarar. Kullanımı şöyledir:

<?php the_content(); ?>  konunun tamamını göstermeye yarayan koddur.

<?php the_excerpt(); ?> ise konunu özetini göstermeye yarayan koddur.

Excerpt Fonksiyonu, varsayılan ayarlarında 55. kelimeye kadar olan yeri gösterir, geri kalanı göstermez. Fikir vermek amaçlıdır okuyucuya, sayfa yapısının karmakarışık durmasını engeller. Kategoriler sayfası falan daha düzenli görünür böylece. Anasayfayı normal 10 yazılık blog görümünde kullanmayanlar, daha ziyade haber sitesi veya magazin sitesi gibi kullananlar için konu hakkında fikir vermeye yarar, sayfa düzeni de bozulmamış olur.

WordPress dizinimizde  include/formatting.php dosyasında bu fonksiyonun kesmesini istediğiniz kelime uzunluğunu ayarlamanız mümkündür aslında.

$excerpt_length = 55; (bu ifadeyi taa 800 küsürüncü satırlarda bulmanız olasıdır, üşenmeyin arayın) ifadesindeki 55 rakamını kendinize göre mesela 20 yapabilirsiniz. Sonra tekrar sunucunuza ftp yapmayı yani göndermeyi unutmayın.

Ya da özet kısmını kullanın her yazıda kardeşim. Tercih sizin. Keyifli yazılar…

exerpt ne demek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.