Xposed Framework Nedir? Xposed Framework Modülleri ve Kurulumu

Xposed Framework Nedir? Xposed Framework Ne İşe Yarar? Xposed Framework Modülleri ve Xposed Framework  Kurulumu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Zahmetli Custom Rom yükleme yolunu, Android’li telefonunuza ya da tabletinize kişiselleştirmek için izlemek zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz? Hayır, kesinlikle Google Play’deki farklı root ya da launcher’lardan bahsetmiyoruz. Root’lu cihazınızı Xposed framework, Custom ROM yüklemeden çok daha kolay özelleştirmenize izin veriyor.
Daha önce Xposed framework ismini duymayanlar için kısaca onunla neler yapılabildiğini sıralayalım. İşte sadece Xposed framework yoluyla Custom ROM yüklemeden yapabileceklerinizden sadece bazıları;

Xposed Framework Nedir? Xposed Framework Ne İşe Yarar?
– Durum çubuğunun görünümünde değiştirme işlemi yapabilirsiniz.
– Tam ekranda uygulamaların başlamasını sağlayabilirsiniz.
– Ekranın açık kalarak uzun metinler ekrandayken kalmasını sağlayabilirsiniz.
– Ekran döndürme de 180 derecelik dönmeyi etkinleştirebilirsiniz.
– DPI (inç başına piksel) uygulamalara özel ayarı yapabilirsiniz.

Framework (Uygulama İskeleti): Aslında Xposed bir uygulama iskeleti ve cihazınızda kendi başına herhangi bir değişiklik yapmıyor. Modüllerden onu işlevsel hale getirmek için faydalanmanız gerekiyor. Farklı yapılandırma seçeneklerine her birinin sahip oluğu modüllerden faydalanabilirsiniz. Herhangi bir geliştiricinin bu harika yapı, Xposed için modül geliştirmesine izin veriyor.
Framework’ün kendisini yükleyerek işe başlayabilirsiniz.

Uygulamayı root’lu cihazınızı indirmek için Xposed Installer uygulamasını indirip çalıştırmanız yeterlidir. Sizden uygulama root izinleri isteyecek, bundan sonra Install/Update’e dokunmanız yeterlidir. Cihazınız yükleme işlemi sırasında baştan başlayacak; bittiğinde de yüklemenin başarılı olduğuna dair bir mesaj alacaksınız.
Xposed’ı yükledikten sonra karşılaşacağınız görüntülere göz atabilirsiniz.
xposed frameworkDaha sonraki adımda cihazınızı kurcalamanıza izin verecek birkaç modül yüklemeniz gerekiyor. Cihazınızdaki sistem dosyalarını modüllerin değiştirmediğini, yapılan tüm bu işlemlerin RAM üzerinde gerçekleştiğini belirtelim. Yani bir sorunla karşılaşma durumunda modülü devre dışı bırakabilir, yedekten geri yükleme gibi bir işleme gerek kalmadan cihazının ilk haline dönebilirsiniz. Bu özelliğinden dolayı framework gerçekten övgüyü hak ediyor.
Modülün birini indirdikten sonra onu etkinleştirmeniz ve cihazınızı baştan başlatmanız gerekmektedir.

Modülleri Etkinleştirme: Sol tarafta bulunan devre dışı bırakılmış modüllü etkinleştirmek için yalnızca onun yanındaki kutucuğu işaretlemenin yeterli olmadığını unutmayın. Cihazınızı yeniden başlatmanız modülün etkin hale gelmesi için yeterli olacaktır.
Takibi, herhangi bir sorun çıkması durumunda kolaylaştırmak için 4-5 tane modülü aynı anda etkinleştirmeniz tavsiye edilmez.

xposed modulleri, framework modulleri, xposed recovery modülleri, xposed ozellikleri hangi, xposed ne işe yarar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.