YAKIT TÜKETİMİ NASIL HESAPLANIR ?

YAKIT TÜKETİMİ NASIL HESAPLANIR?

Sizin araç kilometrede kaç lira yakıyor? Dolu depo ile ne kadar yol gider? Bir litre ile ne kadar yol gider? Tarzı soruları halk arasında çok fazla duyarız. Malum devir ekonomi devridir. İstenilen ekonomik araba şekli; motor performansı iyi olsun, yakıt tüketimi az olsun.

Yakıt tüketimi ile ilgili farika verileri mevcuttur.  Genelikle fabrika çıkışı benzinli olan araçlara LPG montajı yapılmaktadır. Yakıt değerleri fabrika değerlerine yakın çıkabildiği gibi çok farklıda çıkabilir. Arabanın bakımlarını zamanında yaptırmak yakıt tüketimini düşürür. Aracın yakıt tüketimini en iyi hesaplayacak, en gerçekçi testi yapacak aracın sahibidir.

Yakıt tüketimi hesaplamanın en kolay yolu, yakıt deposunun doldurmaktır. Günümüzde en çok kullanılan yakıt olan LPG yi baz alırsak, depoyu doldurduktan sonra hareket etmeden günlük kilometre sayacını sıfırlanmalıdır. Aracın şehirler arası yolda daha az yakıt tükettiği bilinmektedir. Şehir içinde sürekli dur, kalk şeklinde hareket edilmesi yakıt tüketimini artırır. Depodaki yakıtın çoğu bittikten sonra uygunsa aynı petroldan aynı pompadan dolum yapılması daha uygun olacaktır.

Şimdi bize lazım olan, kilometre sayacı ve  depo doldururken aldığınız yakıtın tutarıdır. Tam sayı bulmak için, kilometre sayacının tam sayı olmasına gerek yok. Cep telefonunuzdaki hesap makinasında yardım alabilirsiniz.

Örnek teşkil edecek bir hesaplama yapalım. Yakıt deposu 54,74 lira doldurduk. Kilometre sayacımız ise 238 de. 54,74/238=0,23  Burda bulduğumuz 1 kilometrede 0,23 liralık yakıt harcandığıdır. LPG nin litre fiyatı 3,23 lira ve alınan yakıt 16,94 litredir. Buradan 238/16,94=14.04 ile 1 litre ile gidilen mesafe bulunabilir. LPG fiyatlarını güncel olarak aldık. 100 kiloetre ne kadar yakıt tüketimini yapıldığını hesaplamak içinde 100/14.04=7,12 litre olarak bululur.

 

 

 

 

 

 

 

 

araç gezi turdda yakıt hesaplama, yakıt hesaplama en kolay yolu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.