Yiyerek Zayıflama: Volümetrik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

Yiyerek zayıflamak isteyenler için farklı bir diyet programından bahsetmek istiyoruz. Yiyerek kilo vermeyi amaçlayan Volümetrik Diyet programı ve diyet listesini anlatacağız:

Volümetrik Diyet (Hacim Diyeti) Nedir?

Amerika’dan gelen yeni diyet trendi, diyete bakış açısını değiştiriyor. Amaç volümetrik diyetle; yemeyi sevmek, tadını çıkararak ve doyana kadar yemek!

Volümetrik diyet bir başka deyişle hacim diyeti olarak da adlandırılabilen bu diyet trendi, yeni bir çığır açıyor. Çünkü temeli ‘doyan kadar ye’ prensibine dayanıyor. Nesnelerin hacmini ölçmeye yarayan bir birim olan volümetri’den adını alan diyet yöntemi, besinleri kalori değerlerine göre değil, hacim değerlerine göre sınıflandırıyor. Örnek verilecek olursa; 15 adet üzüm tartıda 100 gr geliyor ve kalorisi de 70 civarında, 15 adet kurutulmuş üzüm de en fazla 20 gram ve onun kalorisi de 70 civarında. Peki 100 gr üzümle mi yoksa 20 gr üzümle m doyarsınız? Her ikisi de aynı kaloriye sahipse daha hacimli olan taze üzüme uzanmaz mı eliniz şimdi? ‘evet’ deme olasılığınız oldukça yüksek. Araştırmalar da zaten bunu gösteriyor.

Yapılan bir araştırmaya göre ‘doyana’ kadar yemek yiyor. Ne yediğinin de bu durumda pek bir önemi kalmıyor. Düşük kalorili de yüksek kalorili de olsa temel ihtiyaç ‘doydum’ hissini yaşamak! Volümetrik diyeti bu araştırmadan yola çıkarak geliştiren Beslenme Uzmanı Barbara Rolls, normalden daha az yiyerek zayıflamanın çok zor olduğunun altını çiziyor.

İlk başta besinleri kısarak yapılan diyet kilo verdirir ancak uzun vadede başarılı olamaz. Çünkü açlık hissinin bastırılması gerekir.

Volümetrik Diyet Programı 1 günlük örnek menü

Sabah

Bir bardak suyu aç karnına için. Daha sonra büyük kase içerisine yulaf ezmesi, taze meyve parçaları koyun. Yağsız süt ve yoğurt ya da meyve suyu ile hacim kazandırabilirsiniz.

Ara

Patates salatasının içerisine bolca salatalık doğrayın. Salatanızın bu hacmini arttıracak ve doyurucu olacaktır.

Öğle

Tirit tarzı çorbanızın hacmini arttırmak için sade suya kepekli makarna ve sebzelerden faydalanın. Makarna yerine yarma, bulgur, pirinç gibi bakliyatları da kullanabilirsiniz. Çorbaya kuru baklagiller de ayrı bir lezzet verir. İçine isterseniz arada bir tavuk, balık ya da et parçaları atın. Zengin bir çorba içme şansınız eğer yoksa balık ya da tavuk filetosunun yanında bol salata ve sebze tüketebilirsiniz. Daha sonra küçük bir sütlü tatlı ya da meyve alabilirsiniz. Suyu da bol bol içmeyi ihmal etmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.