YOĞURT NASIL MAYALANIR?

untitledEvde yoğurt nasıl yapılır?

Bu yazımızda evde yoğurt nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz. Bilindiği gibi yoğurt oldukça faydalı bir besindir. Özellikle anneler çocuklarına evde yaptıkları doğal yoğurtları yedirmeyi tercih eder. Peki, evde yoğurt yapmanın püf noktası nedir?

Öncelikle malzemeleri sıralayalım; süt ve mayalamak için bir kaşık doğal yoğurt.

Süt istenilen miktarda olabilir. Tencereye süt konarak orta ateşte kaynatılır. Süt kaynatılırken arada bir karıştırılmalıdır yoksa taşabilir. Süt kaynamaya başladığında altını kısarak karıştırmaya devam edin. Birkaç taşım kaynayan süt ocaktan alınır ve ılıması için beklenir.

Süt oda sıcaklığında ılıtılır yani sütün kendi kendine ılıması gerekir. Sizin sütü soğutmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Süt ılıdığı zaman ( bunu anlamak için serçe parmağınızı süte batırdığınızda parmağınız yanmıyorsa süt ılık olmuş demektir) üzerinde ki kaymağını bozmadan birkaç kaşık süt bir kaba konur. Üzerine doğal yoğurt konularak karıştırılır. İstenirse sadece oda sıcaklığında beklettiğiniz yoğurdu karıştırarak da katabilirsiniz. Önemli olan yoğurtun ve sütün ılık olmasıdır. Karıştırılan yoğurt yavaş bir şekilde tencerenin kenarından dökülerek karıştırılır. Daha sonra sütün ılık durması için tencerenin üzeri havlu ya da battaniye ile kapatılır. 3 saat sonra yoğurdun tutup tutmadığı kontrol edilir. Eğer yoğurdunuzun üzerini geç açarsanız yoğurdunuz ekşiyebilir. Afiyet olsun…

anything

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.