YouTube gelirini paylaşıyor

Dünyanın en popüler video sitesi YouTube yaptığı açıklama ile belirli kriterleri karşılayan kullanıcıları ile reklam gelirlerini paylaşmaya başladığını duyurdu.Aslında YouTube bir süredir küçük bir kullanıcı grubu ile gelir paylaşım sistemini test ediyordu. Servisten yapılan açıklama söz konusu süreçte önemli başarı sağlandığı yönünde oldu.

YouTube‘a sürekli video gönderen ve gelir paylaşımında yer almak isteyen kullanıcılar için karşılanması gereken kriterler şu şekilde.

  • Öncelikle Amerika ya da Kanada‘da yaşıyor olmak gerekiyor. İlerleyen dönemlerde uluslararası kullanıcılar için de kapsam genişletilecekmiş.
  • Kullanıcının sisteme orjinal ve telif hakları kendisinde olan videolar göndermesi gerekiyor.
  • Sisteme kabul edilecek kullanıcıların düzenli olarak video gönderiyor olması ve bu videoların binlerce kişi tarafından seyrediliyor olması gerekiyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere YouTube‘un sağlamış olduğu ortaklık modeli Türk internet kullanıcılarını şu aşamada ilgilendiren bir durum değil. Ancak ilerisi için elbette potansiyel yaratan bir girişim. Yine de detaylarını incelemek isterseniz YouTube Partner Program sayfalarına bakabilirsiniz.

webrazzi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.